Pažintis su Italija – pamatyk, paragauk, atrask!

Planuojate aplankyti Italiją? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką vertą paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

ŠALYS

6/19/20237 min skaitymo

Italija – viena gražiausių, romantiškiausių bei svetingiausių Europos šalių, kurią bent kartą gyvenime turėtų aplankyti visi kelionių entuziastai. Ne paslaptis, kad ši šalis garsėja beveik viskuo – savo virtuve, madomis, architektūra, kraštovaizdžiu, menu, muzika. Tad įvairūs Italijos miestai kasmet sutinka milijonus turistų iš viso pasaulio.

Planuojate aplankyti šią šalį? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką vertą paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

Didingų kalnų šalis
Italija – pietų Europos šalis, išsidėsčiusi ilgame, aulinį batą primenančiame Apeninų pusiasalyje, taip pat teritorijoje tarp Apeninų ir Alpių kalnų bei kelete salų, kurių didžiausios yra Sicilija ir Sardinija. Italijos šiaurės rytinius ir rytinius krantus skalauja Adrijos jūra, pietrytinius – Jonijos jūra, pietvakarinius – Tirėnų jūra, šiaurės vakarinius – Ligūrijos jūra. Krantų linijos ilgis siekia apie 7500 kilometrus, tad nei smėlėtų paplūdimių, nei žydros jūros čia tikrai netrūksta.

Nors Italija turi išties daugybę nuostabaus grožio paplūdimių, ežerų ir kitų gamtos vietų, tačiau ši šalis dažniausiai vadinama kalnų šalimi. Kalnai sudaro net du trečdalius visos šalies teritorijos. Tad Apeninai ir Alpės yra tai dėl ko Italija laikoma slidininkų ir alpinistų rojumi. Kalnų grožis ir didybė tiesiog gniaužia kvapą, todėl iš tiesų nebūtina būti nei slidininku, nei alpinistu tam, kad į Italiją atvyktum pamatyti įspūdingų kalnų.

Kalbėk itališkai
Ciao, Italia! Daugelis tikrai žino šį svetingą italų pasisveikinimą. Ne veltui italai garsėja kaip itin draugiška, mėgstanti bendrauti tauta. Tad atvykus į Italiją tikrai pastebėsite daug šypsenų, emocionalaus bendravimo ir ko gero išgirsite daugybę komplimentų. Tačiau tam, kad viešnagė Italijoje būtų išties maloni reikia žinoti tam tikrus dalykus apie italų kultūrą:

· Kalba. Savaime suprantama, kad italai kalba itališkai. Žinoma, populiariausiose Italijos turistinėse vietovėse rasite angliškai kalbančių žmonių. Vis dėlto prieš keliaujant į Italiją rekomenduojama išmokti bent keletą itališkų frazių. „Grazie“ – ačiū, „Buongiorno“ – sveiki, „Mi dispiace“ – aš atsiprašau. Šios ir kitos frazės tikrai pravers kelionės metu, o vietiniai bus pamaloninti ir įvertins jūsų pastangas kalbėti itališkai.

· Įpročiai. Verta žinoti, kad Italijoje žmonės yra malonūs, svetingi ir atsipalaidavę. Todėl Italijoje įprasta neskubėti ir mėgautis šia akimirka. „Neskubėjimo“ kultūra ypatingai susijusi su vakarienėmis, kurių metu ne tik valgoma, bet ir mėgaujamasi ilgais pašnekesiais. Be to, italai yra ta tauta, kuri nuolat kalba apie maistą, tad bendraudami su italais tikrai sužinosite, kiek yra būdų pagaminti pastą.

· Religija. Italija – religinga šalis. Todėl norėdami užsukti į meno kūrinius primenančias, įspūdingas Italijos bažnyčias nepamirškite paisyti aprangos kodo – pridengti pečius ir kojas.

Ką pamatyti ir aplankyti?
Nenustebinsime pasakydami, kad Italija – didingų ir įspūdingų architektūros paminklų šalis. Čia galite pamatyti žinomiausias ir gražiausias pasaulio vietas. Ne veltui kelionės į Italiją yra vienos populiariausių bei geidžiamiausių. Savaime suprantama, kad vienos kelionės metu visų lankytinų objektų pamatyti neįmanoma, tačiau keliaujant po Italiją vertėtų užsukti į šias vietas:

· Koliziejus. Lankomiausia Romos vieta neabejotinai yra Koliziejus, kuris laikomas vienu didžiausių romėnų architektūros stebuklu. Šis žadą atimantis statinys buvo pastatytas nuo 72 iki 80 m. prieš mūsų erą. Koliziejuje vykdavo ne tik gladiatorių kautynės, bet ir viešos egzekucijos, egzotinių gyvūnų parodos. Reikia žinoti, kad kasmet Koliziejuje apsilanko apie 6 milijonus žmonių, tad verta būti vienu iš jų.

· Trevi fontanas. Gražiausiu fontanu pasaulyje tituluojamas Trevi fontanas, esantis Romoje. Šis fontanas ne tik gražiausias, bet ir stebuklingas. Stebuklais patikėsite įmetę monetą ir sugalvoję norą. Trevi fontaną turėtų aplankyti ir įsimylėjėliai. Pasak legendų, geriant vandenį iš šio fontano, meilė niekada neišblės.

· Pizos bokštas. Nerastume negirdėjusių apie pasvirusį Pizos bokštą, tiesa? Pizos bokštas su jį supančių pastatų kompleksu įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir yra viena nuostabiausių Europos kultūros vertybių, tad jį išvysti tiesiog būtina.

· Pompėja. Atvykus į Italiją pasivaikščioti po istorinį Pompėjos miestą – neįkainojama patirtis. Pompėją kadaise visiškai sunaikino Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimas, tačiau archeologai prikėlė šį miestą, tad dabar yra galimybė aplankyti didingosios Pompėjos griuvėsius.

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad šie architektūros stebuklai yra tik maža dalelė to, ką verta aplankyti Italijoje. Išties norint pamatyti visus lankytinus objektus gali tekti suplanuoti ne vieną ir ne dvi keliones į šią šalį.

Dėmesys Gardos ežerui
Gardos ežeras yra didžiausias Italijos ežeras, esantis šiaurinėje dalyje – tarp Brešijos ir Veronos. Verta pažymėti, jog šis ežeras – UNESCO saugomas objektas ir yra tituluojamas vienu gražiausiu ežeru pasaulyje. Gardos ežeras apsuptas uolomis, Alpių kalnais, o gamtos didybė bei grožis tiesiog gniaužia kvapą.

Akcentuojama, kad atostogos prie Gardos ežero yra subalansuotos visiems – tiek ieškantiems ramaus poilsio, tiek norintiems įsisukti į linksmybių sūkurį. Šalia Gardos ežero yra viešbučių, spa centrų, įvairiausių pramogų, atrakcionų parkų. Atvykus prie Gardos ežero verta

ne tik grožėtis įspūdinga gamta, bet ir aplankyti netoliese esančius miestelius, išsiskiriančius didinga architektūra. Didžiausias miestas šalia Gardos ežero – Desenzano del Garda, kurio pasididžiavimas yra įspūdinga viduramžių pilis. Kalnų mėgėjus sužavės Limone sul Garda. Šį miestelį iš vienos pusės supa kalnai, kitoje pusėje tyvuliuoja Gardos ežeras.

Ko paragauti?
Italų virtuvė – viena garsiausių pasaulyje. Todėl atvykus į Italiją neparagauti tradicinių šios šalies patiekalų būtų tikra nuodėmė. Ką turėtumėte įtraukti į savo meniu viešint Italijoje?

· Pica. Ne paslaptis, kad Italija – picos tėvynė. Italų picos ypatingos tuo, jog yra kepamos specialiose krosnyse ir gardinamos tik šviežiais ingredientais. Populiariausios picos Italijoje? Margarita, Neapolio, Marina.

· Risotto. Italų virtuvė neįsivaizduojama be Risotto. Tai – ryžių patiekalas, pagardintas įvairiausiais priedais – krevetėmis, grybais, daržovėmis, kumpiu ir kt. Tad kiekvienas viešintis Italijoje gali atrasti savo skoniui įtinkantį Risotto.

· Pasta. Italija be pastos – ne Italija. Italai tiesiog dievina makaronus, todėl pačios įvairiausios pastos rasite kiekvienoje kavinukėje ar restorane.

· Tiramisu. Visiems smaližiams tiesiog būtina paragauti garsiojo itališko deserto – Tiramisu. Tai – burnoje tirpstantis desertas, kuriam ypatinga skonį suteikia maskarponės sūris.

· Itališki ledai. Kas nėra girdėjęs apie itališkus ledus? Itališki ledai garsėja tuo, jog yra visuomet švieži, gaminami rankomis, o jų skonis tiesiog fantastiškas.

Kada keliauti?
Daugeliui Italija asocijuojasi su šiluma, saule ir žydra jūra. Iš tiesų Italijoje saulės netrūksta, tačiau ši šalis ypatinga tuo, jog turi ką pasiūlyti tropinio karščio mėgėjams ir tiems, kuriems labiau prie širdies vėsesni orai. Taip yra todėl, kad Italijos klimatas skirtinguose regionuose yra skirtingas. Pavyzdžiui, Šiaurės Italijoje žiemą gali spausti lengvas šaltukas, o Pietų Italijoje tuo pačiu metu galima mėgautis karštais saulės spinduliais. Tad ieškantiems tobulo oro Italijoje turime keletą patarimų:

· Geriausias laikas keliauti po Italiją – balandžio–birželio mėnesiai. Šiuo metu beveik visuose Italijos regionuose vyrauja itin maloni temperatūra, netrūksta saulės ir šilumos. Pietų Italijoje karščiausi yra liepos ir rugpjūčio mėnesiai – vidutinė temperatūra siekia 26–30 °C šilumos, o šalčiausi yra gruodžio–vasario mėnesiai, kuomet oras atvėsta iki 8–17 °C šilumos ir iškrenta didžiausias kritulių kiekis.

· Italijos salų klimatas – Viduržemio jūros, tad žiemos čia švelnios bei šiltos. Tai reiškia, kad Italijoje sniegas iškrenta labai retai, išskyrus Alpių kalnų rajonus, kuriuos 1500m aukštyje jis dengia iki 200 dienų per metus.

· Romos klimatas yra subtropinis. Tai reiškia, kad Romoje jus pasitiks karštos vasaros – liepos–rugpjūčio mėnesiais temperatūra gali viršyti +40°С. Žiemos Romoje ganėtinai šiltos, tačiau lietingos, tad keliaujant į Romą žiemą nepamirškite skėčio.

Visi keliai veda į Romą?
Roma – didžiausias ir ko gero įspūdingiausias miestas Italijoje. Ne veltui Roma vadinama turistų traukos centu, o turistinis sezonas čia vyksta ištisus metus. Ar yra kažkas, ko nežinojote apie Romą? Apžvelkime įdomiausius bei neįprasčiausius faktus apie šį miestą:

· Roma yra senesnė už Italiją. Tai reiškia, kad Roma anksčiau visiškai nepriklausė Italijai ir yra daugiau nei 2600 metų senesnė už šalį.

· Roma ne visada buvo Italijos sostinė. Suvienijus Italijos karalystę pirmoji sostinė buvo Turinas, vėliau – Florencija ir tik nuo 1871 metų šį titulą pelnė Roma.

· Romoje yra didžiausias Europos universitetas.

· Romoje yra daugiau nei 900 bažnyčių.

· Romoje yra apie 2000 fontanų.

· Romoje katės yra saugomos įstatymų ir joms teisėtai leidžiama leisti savo gyvenimą, kur nori.

· Didžioji dalis senovės Romos nebuvo iškasta ir yra po žeme.

Paslaptimis apipinta Venecija
Venecija – vienas paslaptingiausių, gražiausių bei romantiškiausių Italijos miestų. Tad nenuostabu, jog Venecija lyg magnetas traukia turistus iš viso pasaulio. Aplankyti Veneciją vilioja ne tik neįprasta miesto infrastruktūra, spalvinga architektūra, meno galerijos, muziejai bei restoranai, bet ir miestą gaubiančios paslaptys, tad atskleisime keletą neįprastų faktų apie Veneciją:

· Venecijoje yra 118 salų, kurias skiria 150 kanalų.

· Garsiausias itališkas sveikinimasis „Ciao“ atsirado Venecijoje. Jo kilmė – venecijietiškas sveikinimas „s-ciavo vostro“, reiškiantis „tavo vergas“.

· Venecijos centre nėra automobilių.

· Venecijoje yra viena siauriausių gatvių pasaulyje.

· Venecijoje yra daugiau nei 400 tiltų.

· Venecija buvo vienas turtingiausių Europos miestų.

· Pirmasis viešas kazino pasaulyje atidarytas Venecijoje.

· Venecija nuolat skęsta – 1–2 milimetrais per metus.

· Venecijos istorinės gondolos pagal įstatymą turi būti nudažytos visiškai juodai, siekiant sumažinti konkurenciją tarp miesto gondolininkų.

· Žodis „karantinas“ kilo Venecijoje.

Kaip suplanuoti turiningą laiką Italijoje?
Italija – romantika, poilsis, nepamirštamo grožio gamta, įsiminti įspūdžiai, skanus maistas. Tačiau reikia atminti, kad kiekvienas Italijos miestas turi, ką parodyti, ką pasiūlyti, kuo pavaišinti. Todėl prieš vykstant į šią šalį rekomenduojama susidaryti detalų kelionės planą, atsižvelgiant į savo norus bei poreikius.

Nežinote nuo ko pradėti? Kokius lankytinus objektus įtraukti? Į kokį šalies regioną keliauti? Explorink.lt komanda pasirūpins turiningu bei įsimintinu laiku Italijoje. Detaliai suplanuosime kelionę į Italiją atsižvelgę į visus jūsų pageidavimus. Jums tik liks pasimėgauti, atrasti, patirti, paragauti!