Pažintis su Indonezija – pamatyk, paragauk, atrask!

Planuojate keliauti į Indoneziją? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką verta paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

ŠALYS

9/22/202312 min skaitymo

indonezija balis atostogos
indonezija balis atostogos

Egzotiškoji Indonezija – kelionių kryptis, kurią kasmet renkasi tūkstančiai turistų iš viso pasaulio, norintys pasigrožėti išskirtinio grožio kraštovaizdžiu, patirti nepamirštamų nuotykių, pažinti unikalią kultūrą.

Planuojate keliauti į šią šalį? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką verta paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

Sudaro daugiau nei 17 000 salų

Indonezija – tūkstančių salų valstybė Pietryčių Azijoje, tarp Indijos ir Ramiojo vandenynų. Daugiau nei pusę Indonezijos paviršiaus užima kalnai. Taip pat Indonezijos kraštovaizdis išsiskiria vulkanais, vešliais atogrąžų miškais, atviruko vertais paplūdimiais. Aprašyti šios valstybės gamtos grožį išties sunku, tačiau daugiau sužinoti apie Indonezijos geografiją labai įdomu:

 • Indonezija sudaryta iš daugiau nei 17 000 salų.

 • Indonezija yra ketvirta pagal gyventojų skaičių. Šią egzotišką valstybę gyventojų skaičiumi lenkia tik Indija, Kinija ir JAV.

 • Indonezijos salynui priklausanti Javos sala yra tankiausiai apgyvendinta sala visame pasaulyje. Saloje gyvena daugiau nei 145 milijonai gyventojų.

 • Indonezija garsėja nacionaliniais parkais, kurie įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą. UNESCO saugomi nacionaliniai parkai: Komodo nacionalinis parkas, Lorenco (Lorentz) salų nacionalinis parkas, Ujung Kulon nacionalinis parkas Javoje. Ypatingas turistų traukos centras – Komodo nacionalinis parkas, kurio pagrindinė paskirtis saugoti savitą ir endeminę roplių rūšį – Komodo varanus. Pamatyti „gyvuosius dinozaurus“ – išties nepamirštama patirtis, tad keliaujant po Indoneziją derėtų pasižymėti šią vietą.

 • Indonezijoje gausu nuostabaus grožio išskirtinių paplūdimių. Ar teko kada matyti rožinį paplūdimį? Rožiniu paplūdimiu pasigrožėsite atvykus į Indoneziją. Tangsi – vienas iš nedaugelio rožinių paplūdimių, esančių Indonezijos Lomboko salos pietryčių dalyje. Netinka rožinė? Sulubano paplūdimys, esantis Balio pietuose, dažnai vadinamas „mėlyna dėmė“ dėl neįtikėtinai gražios vandens spalvos.

Įspūdingiausios salos

Išsiilgę išskirtinio grožio gamtos, šilumos ir nepamirštamų nuotykių turistai iš viso pasaulio kasmet plūsta į Indonezijos salas. Populiariausios kryptys – Balis, Java, Raja Ampat. Tačiau Indonezijoje gausu ir daugiau įspūdingų salų, kurias verta aplankyti bei pamatyti.

Lombokas – turistų mažiau atrasta sala

Lombokas – Indonezijos sala, kiek mažesnė už Balį. Nors Lombokas yra visai šalia Balio, maždaug 30 km kelio laivu, ją atradę yra daug mažiau turistų. Todėl dažnai galima išgirsti Lomboką vadinant „Baliu prieš 30 metų“. Kodėl verta aplankyti Lomboką?

 • Lomboke pigiau. Išlieka didelė tikimybė, jog atostogaujant šioje saloje už maistą, pramogas, apgyvendinimą sumokėsite mažiau nei lankantis kitoje, turistų tarpe populiarioje, Indonezijos saloje.

 • Lomboke išvysite fotoaparato blyksčių vertų gamtos stebuklų. Vienas iš jų – Rinjani kalnas, veikiantis ugnikalnis, kurio aukštis siekia net 3,726 m. Kalno viršūnėje tyvuliuoja Segara Anak ežeras, pakerėsiantis nuostabiu mėlynu vandeniu ir savo didybe.

 • Atpalaiduojančiu poilsiu mėgausitės plačiuose, balto smėlio Lomboko paplūdimiuose. Vienas garsiausių Lomboko paplūdimių – Rožinis paplūdimys, kuris kylant arba leidžiantis saulei nusidažo rožine spalva. Lomboko paplūdimiai ne tik žavi savo grožiu, bet ir yra itin jaukūs, juose mažai žmonių, kas leidžia visiškai mėgautis saule, vandeniu, ramybe.

 • Lombokas taip pat vadinamas banglentininkų rojumi. Šioje saloje gausu tinkamų vietų tiek pradedantiems, tiek patyrusiems banglenčių sporto entuziastams – Selong Belanak, Bangko Bangko, Kuta Lombok ir kt.

 • Lombokas garsėja pasakiško grožio kriokliais, kuriais ne tik pasigrožėsite, bet ir galėsite išsimaudyti. Įspūdingiausi Lomboko kriokliai – Tiu Teja, Tiu Kelep, Sendang Gile, Benang Kelambu, Benang Stokle.

Komodo – didžiausių driežų pasaulyje namai

Ar žinojote, kad Indonezijos sala Komodo pripažinta vienu iš 7 naujųjų pasaulio gamtos stebuklų? Įspūdingo grožio Komodo sala geriausiai žinoma dėl čia esančio Komodo nacionalinio parko, kuriame gyvena didžiausi driežai pasaulyje – Komodo varanai, sveriantys apie 70 kilogramų. Didžiausias užfiksuotas laukinio „gyvojo dinozauro“ ilgis – 3,13 m, o svoris – 166 kg. Šie driežai minta tik kartą metuose, tačiau turi ypatingai nuodingas seiles. Jiems pakanka liežuviu priliesti auką ir palaukti kelias dienas, kol ji numirs nuo nuodų. Laikantis saugumo, nacionalinio parko darbuotojai nešiojasi su savimi specialias lazdas, tačiau atminkite - erzinti šių laisvai saloje gyvenančių driežų neverta. Intriguoja ir tai, jog Komodo saloje gyvena ne tik didžiausi pasaulyje driežai, bet ir gausu kitų įdomių faktų:

 • Manoma, kad Komodo sala susiformavo maždaug prieš 1 milijoną metų.

 • Komodo varanai gyvena šioje saloje ir tik dar keturiose netoliese esančiose salose.

 • Komodo saloje ir apylinkėse yra 277 gyvūnų rūšys.

 • Komodo saloje yra apie 4000 laukinių paukščių, tarp kurių daug nykstančių rūšių.

 • Aukščiausias kalnas Komodo saloje yra Satalibo, kurio aukštis – 735 metrai virš jūros lygio.

 • Garsusis „Pink Beach“ – rožinis Komodo salos paplūdimys yra vienas iš septynių pasaulyje.

 • Komodo saloje sutinkama apie 1000 žuvų rūšių ir daugiau nei 250 koralinių rifų rūšių.

 • Nardymas Komodo nacionaliniame parke galimas ištisus metus ir yra išties įspūdingas.

 • 1991 metais Komodo nacionalinis parkas buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Java – ugnikalnių sala

Indonezijos sala Java – ugnikalnių sala. Vulkaninės kilmės saloje yra daugybė ugnikalnių, iš kurių net 45 laikomi aktyviais. Tad dūmais ir lava besispjaudantys ugnikalnių krateriai yra tai, kas vilioja turistus pasigrožėti neeiliniais, žadą atimančiais vaizdais.

Įspūdingiausi Java salos ugnikalniai?

 • Bromo ugnikalnis. Žinomiausias bei įspūdingiausias Javos ugnikalnis – Bromo ugnikalnis, kurio aukštis siekia beveik 2,4 km, tad jo viršūnė yra nesunkiai pasiekiama. Šio ugnikalnio kraštovaizdis primena mėnulį, nes artėjant prie ugnikalnio viską, ką matote yra pelenų spalvos. Ugnikalnio grožis išties užburiantis, tačiau reikia žinoti, jog taip pat šis ugnikalnis yra vienas aktyviausių vulkanų Indonezijoje.

 • Merapi ugnikalnis. Merapis – veikiantis ugnikalnis Javos saloje, išsiveržiantis maždaug kas 7 metus. Įspūdį kelia iš ugnikalnio rūkstantys balti dūmai, kurie rūksta apie 300 dienų per metus. Nors kartą išvysti baltus dūmus apgaubusius didingą Merapio viršūnę išties neįkainojama patirtis.

 • Kelud ugnikalnis. Kvapą gniaužiančius vaizdus žada ir Kelud ugnikalnis. Kelud yra vienas iš nedaugelio ugnikalnių Javoje, prie kurio kraterio galima pakilti automobiliu. Tačiau, jei norite kvapą gniaužiančios panoramos, teks pamiklinti kojas. 500 laiptelių –tiek jų iki apžvalgos aikštelės, kylančios ugnikalnio šlaitu.

 • Kawah Ijen ugnikalnis. Mėlyną lavą spjaudantis ugnikalnis? Tokį išvysite Javos saloje, aplankę Kawah Ijen ugnikalnį. Nepamirštamus įspūdžius paliks ne tik mėlyna lavos spalva, bet ir prie ugnikalnio esantis didžiausias pasaulyje turkio spalvos ežeras, sklidinas sieros rūgšties.

Gili salos – vaizdai, verti atviruko

Svajojate apie poilsį balto smėlio paplūdimiuose, kuriuos skalauja skaidrus ir žydras vanduo? Atvykus į gražiąsias Gili salas ši svajonė taps realybe. Gili salos – trys mažos salos, esančios tarp Balio ir Lomboko salų. Pagrindinis Gili salų išskirtinumas – baltutėlio smėlio paplūdimiai, žydra jūra ir įspūdingas povandeninis pasaulis. Reikia žinoti, jog Gili salų trynukų salynas sudarytas iš Gili Trawangan, Gili Meno ir Gili Air. Kokie įspūdžiai laukia šiose salose?

 • Didžiausia Gili Trawangan sala yra labiausiai lankoma turistų. Tad ne veltui galima išgirsti, jog ši sala niekuomet nemiega, o ją renkasi vakarėlius iki paryčių mėgstantys poilsiautojai. Vienoje salos pusėje rasite įspūdingus resortus, kitoje salos pusėje vyrauja hostelių kultūra ir vakarėliai, besitęsiantys iki saulėtekio.

 • Gili Meno ir Gili Air salos garsėja kaip medaus mėnesio salelės. Šiose salose galima atrasti idilišką ramybę, atsipalaiduoti, pasimėgauti buvimu čia ir dabar.

 • Puiki žinia svajojantiems išbandyti Scuba diving – nardymą naudojant kvėpavimo įrangą. Gili salos tam yra tobula vieta. Čia jus pasitiks patikimi dive shop’ai, vakariečiai instruktoriai, ramus vandenynas.

 • Verta žinoti, jog dauguma dive shop’ų įsikūrę Gili Trawangan saloje, bet panardyti, pamatyti daugybę vėžlių, įspūdingus koralus ar prie Gili Meno salos po vandeniu esančias statulas galima apsistojus bet kurioje saloje.

 • Džiugina tai, jog dienos metu lengva judėti tarp visų trijų salų – kelionė valtimi nuo vienos salos iki kitos užtrunka vos apie 10 minučių.

Patarimai keliaujantiems į Balį

Kalbant apie įspūdingiausias Indonezijos salas į šį sąrašą reikėtų įtraukti ir garsųjį Balį. Balis – viena lankomiausių ir gražiausių Indonezijos salų. Tikriausiai teko girdėti, jog Balyje vyraujanti nuotaika – ypatinga, tad neveltui čia pabūvoję turistai į šią salą grįžta ne kartą ir ne du. Svajojate aplankyti vešliomis džiunglėmis, nesugadintais paplūdimiais, išskirtiniais vietinių papročiais garsėjantį Balį? Parengėme keletą naudingų kelionės patarimų:

 • Dokumentai. Lietuviams, vykstantiems į Balį trumpalaikei kelionei, reikalinga viza, kurią galima įsigyti tiesiog Balio oro uoste arba prieš kelionę internetu. Taip pat bus reikalingas pasas, galiojantis ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo atvykimo į Indoneziją datos. Vykstant į Balį reikalinga turėti ir išvykimo iš šalies bilietus. Bilietas nebūtinai turi būti į tą pačią šalį iš kurios atvykstama. Svarbu: prieš keliaujant į Balį būtinai įsigykite kelionių sveikatos draudimą.

 • Skiepai. Balis vis dar laikomas besivystančia šalimi, todėl prieš vykstant į šią salą reikėtų pasirūpinti reikalingais skiepais. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, hepatito A ir B, difterijos, vidurių šiltinės, stabligės. Dėl reikiamų skiepų geriausia pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

 • Transportas. Gatvėse dūzgiantys motoroleriai – Balio vizitinė kortelė. Tad atvykus į Balį patogiausios ir greičiausios kelionės bus sėdus ant motorolerio. Verta pastebėti, kad toks keliavimo būdas ne tik leis patogiai keliauti bei geriausiai pažinti salą, bet ir suteiks nepamirštamų potyrių. Žinoma, galima naudotis ir taksi, tačiau reikėtų patikrinti ar taksi automobilyje yra taksometras tam, kad netektų paploninti piniginės.

 • Vanduo ir maistas. Įsiminkite, Balyje gerti vandenį iš čiaupo nėra saugu. Rekomenduojama pirkti vandenį buteliuose, kurių gausu visur. Įsigijus vandens buteliuką patikrinkite, ar jis nebuvo prasuktas. Norintiems paskanauti gatvės maisto, reikia žinoti, jog šiuo metu higienos standartai saloje yra gerokai pagerėję. Žinoma, visiškai prarasti atsargumo nederėtų, tad visuomet atkreipkite dėmesį į švarą bei tvarką.

 • Apranga. Paplūdimio drabužiai ne visuomet yra tinkama apranga Balyje. Daugelyje aukštesnės klasės barų, restoranų ar klubų būtina laikytis tam tikro aprangos kodo. Apsirengti kukliau, dengiant pečius ir kojas, derėtų tuomet, kai lankysitės šventyklose ar dalyvausite vietinių religinėse šventėse.

 • Saugokitės beždžionių ir šunų. Balyje įvairiose vietose sutiksite labai daug beždžionių. Neapsigaukite, iš pirmo žvilgsnio mieli ir juokingi gyvūnai gali jus apvogti. Taip pat išlikite budrūs sutikę benamius šunis, nes dažnai jie būna prastos būklės, gali įkąsti ir užkrėsti tokiomis ligomis, kaip pasiutligė.

 • Planuodami dienos keliones po Balio salą ir žvilgtelėję į žemėlapį turėkite galvoje, kad nuo Ubudo miesto į šiaurę ar pietus judėti lengva, nes būtent šia kryptimi Balis išvagotas keterų. Judant į rytus ar vakarus teks dažnai važiuoti serpantinais.

Žavusis Balis garsėja ne tik kerinčia gamta, ypatinga atmosfera bei unikalia kultūra, bet ir gražiausiomis pasaulyje ryžių terasomis. Kokias ryžių terasas verta aplankyti viešint Balyje? Pasidairykime po įspūdingiausias:

 • Tegalalang. Tegalalang ryžių terasos – garsiausios, tačiau taip pat labiausiai sausakimšos turistų. Čia rasite daugybėje Balio nuotraukų matytas didžiules sūpynes, pakeliančias jus virš ryžių terasų. Tad tobula instagraminė nuotrauka – garantuota. Jei į Tegalalang ryžių terasas vyksite su vairuotoju, paprašykite jus nuvežti į mažiau turistinę šių terasų pusę, taip išvengsite didelės turistų minios ir prieš jūsų akis atsiskleis visas ryžių terasų grožis. Verta paminėti, jog aplankę Tegalalang turi unikalią galimybė stebėti, kaip ūkininkai dirba ryžių terasose, o tai išties neeiliniai vaizdai.

 • Jatiluwih. Jatiluwih ryžių terasos yra įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šios ryžių terasos, esančios į šiaurės rytus nuo Ubud miesto, yra didžiausios Balio ryžių terasos. Svarbu žinoti, jog dėl įspūdingo dydžio Jatiluwih yra daug mažiau turistinės, tad čia atvykus tikrai nereikės stovėti eilėje norint nusifotografuoti.

 • Rendang. Rendang ryžių terasos, esančios rytų Balyje, yra itin įspūdingos, turinčios unikalumo. Šios ryžių terasos išsiskiria tuo, jog jų fone matosi Mount Agung – vienas iš Balio ugnikalnių.

 • Kekeran. Kekeran – vienos iš mažiausiai žinomų ryžių terasų. Tačiau šios ryžių terasos išties pakeri savo grožiu ir pasižymi patogia lokacija – įsikūrusios tarp Ubud ir Canggu miestų.

Unikali kultūra

Ar žinojote, kad Indonezijoje yra mažiausiai 300 etninių grupių, kurių kiekviena turi savitus papročius ir savitą kultūrą? Indonezijoje galima išvysti tiek islamiškus miestus, tiek pagoniškas šventyklas, sutikti moteris uždengtais veidais ir susipažinti su genčių papročiais. Tad šiek tiek iš arčiau pažvelkime egzotiškosios Indonezijos kultūrą:

 • Religija. Indonezijoje yra šešios oficialios religijos – islamas, protestantizmas, katalikybė, induizmas, budizmas ir konfucianizmas. Labiausiai paplitusi religija – islamas. Net 88% gyventojų yra musulmonai. Tačiau nesvarbu, kokia religija palaikoma, indoneziečiai yra labai dvasingi ir itin rimtai žiūri į savo religines praktikas, o tai atsispindi kasdieniuose ritualuose bei ceremonijose.

 • Svarbiausia – šeima. Indoneziečiai yra linkę palaikyt itin glaudžius santykius su savo šeimos nariais. Tad po vienu stogu dažnai gyvena kelios šeimos kartos.

 • Neverbalinė kalba. Didžioji dalis indoneziečių bendrauja neverbališkai. Kūno kalba – svarbi Indonezijos kultūros dalis. Svarbu žinoti, kad garsūs balsai Indonezijoje gali būti suprantami kaip šaukimas, todėl bendrauti su vietiniais reikėtų švelniai bei maloniai.

 • Šventės. Indoneziečiai švenčia viską. Pirmą vaiko žingsnį, vestuves, laidotuves, derliaus nuėmimą ir daugelį kitų kasdienių įvykių Indonezijoje lydi specialios ceremonijos ir šventinis šurmulys.

 • Dovanos. Jei Indonezijoje jums įteikiama dovana, tikimąsi, kad prieš ją priimdami mandagiai atsisakysite. Jei norite įteikti dovaną naujiems Indonezijoje sutiktiems draugams, pasistenkite dovaną supakuoti į auksinį ir raudoną popierių. Visada dovaną dovanokite iš dešinės rankos. Venkite dovanoti aštrius daiktus, alkoholį.

Įvairi virtuvė

Indonezijos virtuvė ypatinga tuo, jog čia susipynusios indiškos, kiniškos, europietiškos ir Artimųjų Rytų kulinarinės tradicijos, o unikalų skonį patiekalams suteikia vietoje užauginti produktai – pipirai, muskatas ir kiti prieskoniniai augalai. Ko paragauti viešint Indonezijoje?

· Mie Goreng. Makaronų mėgėjams patiks tradicinis Indonezijos patiekalas – Mie Goreng. Tai kepti makaronai su įvairiais papildomais ingredientais, įtinkantys tiek suaugusių, tiek vaikų skrandžiams.

· Nasi Goreng. Dažniausiai taip pat pagaminta mėsa, kaip ir Mie Goreng, tik su ryžiais vietoj makaronų. Šiuos du patiekalus (Mie Goreng ir Nasi Goreng rasite turbūt bet kurioje užeigoje.

· Gado-Gado. Mėgstate salotas? Paragaukite Indonezijoje populiarių Gado-Gado salotų. Tai indonezietiškos salotos, gaminamos iš kelių garuose virtų daržovių, kartu su kietai virtu kiaušiniu, virtomis bulvėmis, keptu tofu, tempe (iš sojų pupelių pagamintas mėsos pakaitalas), taip pat pjaustytu lontong arba ketupat (ryžių pyragu), patiekiamos su aštriu žemės riešutų padažo padažu.

· Kopi Luwak. Kaip be puodelio kavos? Aplankius Indoneziją turėsite galimybę pasimėgauti ne bet kokia, o brangiausia pasaulyje kava – Kopi Luwak. Tai kava, kurios pupelės apdorojamos itin mielo Indonezijos gyvūno palminio musango žarnyne. Nesijaudinkite, Kopi Luwak gaminimo procesas tik prasideda gyvūno žarnyne, tačiau po to sveikos pupelės yra surenkamos, kruopščiai išplaunamos, džiovinamos ir įprastai paskrudinamos.

Kada keliauti?

Kalbant apie Indonezijos klimatą įdomu tai, jog saulė šioje šalyje šviečia ištisus metus, o skirtumas tarp ilgiausios ir trumpiausios metų dienos čia vos 48 minutės.

· Kokios oro temperatūros tikėtis atvykus į Indoneziją? Indonezijoje vyrauja tropinis klimatas. Tad temperatūros vidurkis čia yra maždaug apie 28° С šilumos, kalnuotose vietovėse būna šiek tiek vėsiau – temperatūra siekia maždaug 26° С šilumos. Verta žinoti tai, jog temperatūra keičiantis sezonams Indonezijoje beveik nekinta, todėl turistai, norintys pasimėgauti saule, šiluma bei paplūdimio malonumais į Indoneziją plūsta ištisus metus.

· Ar Indonezijoje lyja? Vykstant į Indoneziją vėlyvą pavasarį, vasarą ar ankstyvą rudenį skėčių neprireiks. Sausas sezonas Indonezijoje tęsiasi maždaug nuo gegužės iki spalio mėnesio. Lietus šioje šalyje jus gali užklupti lapkričio –balandžio mėnesiais. Vis dėlto, reikia žinoti, jog saulėtas oras šioje šalyje džiugina beveik visais metų laikais, nes daugiausiai kritulių iškrinta kalnuose vietovėse ir dažniausiai lietus lyja ankstyvą rytą arba naktį.

· Kada geriausia vykti į Balį? Balis pakankamai gera kelionių kryptis visus metus. Atsižvelgiant į čia vyraujančius orus, geriausias laikotarpis aplankyti Balį – nuo balandžio iki spalio mėnesio, blogiausias – gruodžio–sausio mėnesiais, bet reikia žinoti, jog šiuo metu Balyje vis tiek karšta, o lietūs yra trumpalaikiai. Norint išvengti didelio turistų srauto, rekomenduojame vengti vykti į Balį kalėdinių švenčių laikotarpiu ir liepos–rugpjūčio mėnesiais.

Kaip suplanuoti turiningą laiką Indonezijoje?

Kelionė į Indoneziją, neabejotinai, žada daugybę nuotykių, išskirtinių vaizdų, ypatingų potyrių ir ilgam įsimintinų akimirkų. Vis tik reikia nepamiršti, jog Indonezijoje yra gausybė salų bei lankytinų vietų, turinčių, ką parodyti ir kuo nustebinti. Todėl prieš vykstant į Indoneziją ribotam laikotarpiui rekomenduojama susidaryti detalų kelionės planą, atsižvelgiant į savo norus bei poreikius. Jei vykstate ilgam laikui - galite ir būti impulsyvūs, leisti sau pasilikti ilgiau toje saloje, kuri jums labiausiai patiks.

Nežinote nuo ko pradėti? Kokioje Indonezijos saloje apsilankyti? Kokiu metų laiku vykti? Explorink.lt komanda pasirūpins turiningu bei įsimintinu laiku. Detaliai suplanuosime kelionę į Indoneziją atsižvelgę į visus jūsų pageidavimus. Jums tik liks pasimėgauti, atrasti, patirti, paragauti!

komodo nacionalinis parkas padar sala
komodo nacionalinis parkas padar sala
java ugnikalniai indonezija
java ugnikalniai indonezija
gili salos idiliškos žydras vanduo baltas smėlis
gili salos idiliškos žydras vanduo baltas smėlis
Balis šventyklos - šventykla ant vandens
Balis šventyklos - šventykla ant vandens
ryžių terasos Bali
ryžių terasos Bali