Pažintis su Graikija – pamatyk, paragauk, atrask!

Planuojate aplankyti Graikiją? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką vertą paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

ŠALYS

6/3/20235 min skaitymo

Graikija - Atėnų panorama
Graikija - Atėnų panorama

Graikija – kelionių kryptis, kurią kasmet renkasi 15–16 milijonų turistų iš įvairių pasaulio šalių. Toks milžiniškas turistų skaičius visai nestebina žinant, kad Graikija turi išties kuo pradžiuginti bei sužavėti. Ypatingo grožio gamta, rojaus kampeliais žemėje vadinami paplūdimiai, gausybė architektūros stebuklų, gardus maistas ir nepamirštamos linksmybės – visa tai ir dar daugiau galima pamatyti bei patirti saulėtoje Graikijoje.

Planuojate aplankyti šią šalį? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką vertą paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

Garsėja paplūdimių ir salų gausa

Graikija yra Europos žemyne. Šalį skalauja Viduržemio jūra, Jonijos jūra, Kretos jūra, Egėjo jūra. Todėl tikriausiai teko girdėti, kad Graikija savo paplūdimių skaičiumi gerokai pranoksta kitas Europos šalis. Be to, Graikija turi ne tik gausybę įspūdingo grožio paplūdimių, bet ir ilgiausią kranto liniją Europoje, siekiančią net 13 676 km. Populiariausias Graikijos paplūdimys? Be jokio abejonės, jog šis titulas atitenka Navagio paplūdimiui, esančiam Zakinto saloje. Balto smėlio Navagio paplūdimys yra apsuptas uolų, jame galima pamatyti stūksančias laivo liekanas. Verta žinoti, kad būtent Navagio paplūdimys yra pripažintas vienu romantiškiausiu, gražiausiu, taip pat lankomiausiu paplūdimiu Graikijoje.

Graikija garsėja ir salų skaičiumi. Skaičiuojama, kad Graikijoje yra 2500 salų, kurios užima 19 % visos šalies teritorijos. Didžiausios ir žinomiausios Graikijos salos – Kreta, Rodas, Korfu, Zakinto, Santorini. Į šias salas nuolat plūsta turistai, norintys pasimėgauti paplūdimio malonumais, pasigerėti nuostabiu kraštovaizdžiu bei aplankyti istorines vietas.

Pasiruoškite šokiams ir linksmybėms

Atvykus į Graikiją nusiteikite tam, kad graikai – svetinga, vaišinga, daug besišypsanti tauta. Tad jei esate pasiruošę linksmybėms bei šokiams, čia jų tikrai netrūks. Žinoma, Graikija pritaikyta ir ramiam poilsiui, neveltui ši šalis vadinama kontrastų šalimi, kur susipina graikų temperamentas, požiūris į gyvenimą, linksmybes, poilsį. Tam, kad geriau suprastumėte graikų kultūrą pateikiame keletą svarbių faktų:

· Religija. Graikai – viena religingiausių Europos tautų. Tad atvykus į Graikiją išvysite daugybę įspūdingų bažnyčių ir vienuolynų. Verta atminti, kad bažnyčiose rodyti per daug nuogo kūno yra nepadoru, todėl tiek moterims, tiek vyrams derėtų prisidengti pečius ir kojas.

· Pramogos. Graikija – muzikos ir šokio šalis. Tad nenustebkite jei viešint Graikijoje, nepažįstamasis jus pakvies šokiui. Nesijaudinkite, Sirtakio žingsnelių nebūtina mokėti, svarbiausia gera nuotaika ir teigiamas požiūris į linksmybes.

· Įpročiai. Tikriausiai teko girdėti apie graikų siestą. Svarbu atminti, kad nuo 14 val. iki 17 val. Graikijoje gyvenimas nurimsta – valstybinės įstaigos, bankai, vaistinės, įvairios įmonės nedirba. Tad būkite pasiruošę aplink tvyrančiai ramybei.

· Streikai. Atvykus į Graikiją išlieka didelė tikimybė, kad pateksite į tam tikro streiko sūkurį. Graikai streikuoja dėl daugybės dalykų, tad pasirūpinkite savo saugumu.

Kokius architektūros stebuklus pamatyti?

Graikija garsi ne tik savo paplūdimiais bei salomis, bet ir įspūdinga architektūra. Tad tikriausiai ne kartą teko girdėti, kad Graikija vadinama architektūros stebuklų šalimi. Žinoma, vienos kelionės metu pamatyti visų architektūros stebuklų tikrai neįmanoma, tačiau lankantis šioje šalyje vertėtų pasigrožėti:

· Akropolis. Atėnų akropolis turėtų būti Graikijos lankytinų vietų sąrašo viršuje. Tai –įtvirtinta, aukštutinė miesto dalis, įsikūrusi ant 156 m aukščio kalvos, tad liksite sužavėti ne tik statinių didybe, bet ir atsiveriančiu kraštovaizdžiu.

· Delfai. Nekyla abejonių, kad Delfai yra labiausiai mitais ir legendomis apipintas Graikijos miestas. Įdomu tai, kad graikai Delfus laikė pasaulio centru, tad daugelis čia pabuvojusių teigia pajutę ypatingą energetiką bei sklandančią antikos dvasią.

· Meteorų vienuolynai. Mistinis kraštovaizdis, įspūdingi statiniai – Meteorų vienuolynai įkurti 300 metrų aukštyje. Šis architektūros stebuklas tiesiog atima žadą. Be to, Meteorų vienuolynai yra laikomi viena fotogeniškiausių vietų Graikijoje.

· Knoso rūmai. Atvykus į Graikijos salą Kretą būtina išvysti garsiuosius Knoso rūmus. Pasak legendos, būtent Knoso rūmuose gyveno mitologinė būtybė Minotauras – pusiau žmogus, pusiau jautis. Įdomu tai, kad archeologiniai tyrimai atskleidė, jog Minotauro labirintas nėra vien senovės žmonių išgalvota legenda, tad užsukti ten, kur galimai gyveno Minotauras – įspūdinga patirtis.

Kokių patiekalų verta paragauti?

Puikus būdas pažinti Graikiją – maistas. Reikia žinoti, jog Graikijos virtuvė yra viena seniausių bei turtingiausių. Kokių patiekalų verta paragauti viešint Graikijoje?

· Graikiškos salotos. Keliaujant po Graikiją neparagauti tikrų graikiškų salotų – tikra nuodėmė. Graikai itin vertina ir mėgsta daržovių patiekalus, todėl graikiškos salotos čia gaminamos su ypatinga meile ir yra išskirtinio skonio.

· Musaka. Graikiška musaka – trimis sluoksniais apkepti baklažanai su alyvuogių aliejumi, aviena (arba veršiena), su pomidorais ir bešamelio padažu. Šis patiekalas dažnai vadinamas graikiška lazanijos versija, tad nors kartą jo paskanauti tikrai verta.

· Dakos. Ieškant gardaus užkandžio į meniu derėtų įtraukt dakos. Subtilaus dakos skonio paslaptis – truputį sudrėkinta duona, ant kurios yra dedami smulkinti pomidorai ir šviežias sūris. Visa tai apšlakstoma alyvuogių aliejumi ir apibarstoma raudonėliais.

· Gyros. Greito maisto mėgėjų skrandžius pamalonins gyros. Gyros pita – į turkišką kebabą panašus patiekalas. Įdarui naudojama vištiena, veršiena arba kiauliena, bulvytės fri, pomidorų padažas arba tradicinis tzatziki padažas.

· Jūros gėrybės. Egzotinių patiekalų mėgėjai tikrai liks sužavėti šviežiomis jūros gėrybėmis, kurių Graikijoje išskirtinai gausu.

Kada keliauti?

Džiugi žinia ta, kad norintys aplankyti Graikiją tai gali padaryti beveik bet kuriuo metų laiku, nes čia saulė šviečia maždaug 250 dienų per metus. Šalyje vyrauja Viduržemio jūros klimatas su švelniomis žiemomis ir karštomis vasaromis, tad nei šilumos, nei saulės netrūksta. Vis dėlto domina šilčiausi ir šalčiausi mėnesiai Graikijoje? Nesinori po šalį keliauti laikant skėtį? Tuomet reikia žinoti, kad:

· Tiems, kurie nori pasimėgauti malonia šiluma Graikiją rekomenduojama aplankyti pavasarį bei ankstyvą vasarą (gegužę–birželį) ir rudenį (rugsėjį–spalio pradžioje). Šiais mėnesiais oras yra ne per karštas, temperatūra įkaista maždaug iki 25–30 laipsnių šilumos, tad tai – puikus metas ne tik pasikrauti vitamino D, bet ir pasigrožėti vaizdingu kraštovaizdžiu bei aplankyti lankytinus objektus. Nebijantys karščio į Graikiją gali vykti liepos–rugpjūčio mėnesiais, kuomet dieną temperatūra siekia daugiau nei 30° C šilumos.

· Didžiausia tikimybė patekti į liūtį išlieka ankstyvą pavasarį, vėlyvą rudenį ir žiemą. Daugelyje Graikijos regionų lyti pradeda spalio viduryje, o lietingas ir vėsus oras dažnai tęsiasi iki vasario mėnesio.

· Atvykus į Graikiją žiemą įdegti gali nepavykti. Nors žiemą Graikijoje temperatūra retai nukrenta žemiau 0, bet apniukęs dangus bei lietus – dažni palydovai. Šalčiausi mėnesiai Graikijoje yra sausis ir vasaris.

Akcentuojama, jog Graikijos klimatas šiaurinėje ir pietinėje dalyje gan stipriai skiriasi. Šiaurėje žiemos dažnai būna vėsios, o vasaros – karštos ir drėgnos. Pietuose pasitinka švelnios žiemos ir sausos bei karštos vasaros, todėl prieš vykstant į tam tikrą Graikijos regioną svarbu pasidomėti ten vyraujančiu oru.

Įdomūs faktai, kurių galbūt nežinojote...

Prieš vykstant į Graikiją vertinga pasidomėti įdomiais faktais apie šią šalį, kas gali padėti geriau pažinti, patirti, atrasti:

· Graikai – labai prietaringa tauta. Vienas dažniausiai sutinkamų prietarų Graikijoje – tikėjimas pikta akimi, graikiškai žinoma kaip „Mati“. Nužiūrėjimas pikta akimi susijęs su pavydu, kerštu.

· Graikai dievina savo kavą. Prieš vaišinant atvykėlius graikiška kava yra nevengiama papasakoti apie jos istoriją, skonį.

· Graikams vardadienis yra lygiai tokia pat svarbi šventė, kaip ir gimtadienis.

· Graikija turi 18 UNESCO pasaulio paveldo objektų.

· Graikijoje yra apie 240 paukščių rūšių.

· Atėnuose yra daugiausiai teatro scenų pasaulyje.

· Graikijoje yra daugiau nei 4000 oficialių tradicinių šokių.

Kaip suplanuoti turiningą laiką Graikijoje?

Graikija – ta šalis, kur galima labai daug ką pamatyti, atrasti, patirti, paragauti... Todėl prieš vykstant į šią šalį rekomenduojama susidaryti detalų kelionės planą, atsižvelgiant į savo norus bei poreikius.

Nežinote nuo ko pradėti? Kokius lankytinus objektus įtraukti? Į kokį šalies regioną keliauti? Explorink.lt komanda pasirūpins turiningu bei įsimintinu laiku Graikijoje. Detaliai suplanuosime kelionę į Graikiją atsižvelgę į visus jūsų pageidavimus. Jums tik liks pasimėgauti, atrasti, patirti, paragauti!