Pažintis su Kroatija – pamatyk, paragauk, atrask!

Planuojate aplankyti Kroatiją? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ko verta paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

ŠALYS

7/25/20236 min read

croatia island
croatia island

Kroatija – viena egzotiškiausių Europos šalių, žavinti ypatingu kraštovaizdžiu. Šioje šalyje galima rasti viską, ko gali geisti keliautojai – įspūdingus kalnus, nuostabaus grožio paplūdimius, senovinius miestus, pasakiškas salas. Tad nenuostabu, jog Kroatiją kasmet aplanko daugybė turistų iš įvairių pasaulio šalių, norinčių pasigrožėti kerinčia gamta, pasilepinti malonia šiluma, pailsėti bei patirti nepamirštamų nuotykių.

Planuojate aplankyti šią šalį? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ko verta paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

Tūkstančio salų šalis
Kroatija – šalis pietrytinėje Europos dalyje prie Adrijos jūros. Kroatijos kaimynės – Slovėnija, Vengrija, Serbija, Juodkalnija, Bosnija ir Hercegovina. Taip pat Kroatija turi jūros sieną su Italija. Nors Kroatija yra gan maža šalis, tačiau išsiskiria gamtos gausa bei įvairove. Šioje šalyje netrūksta aukštų kalnų. Vieni garsiausių – Dinarų kalnai, užimantys didžiąją dalį šalies teritorijos. Taip pat čia teka daugybė upių. Ilgiausia iš jų yra Sava, kuri net 562 kilometrus teka Kroatijoje. Šalyje telkšo ir ne vienas įspūdingas ežeras. Vieni žymiausių, gamtos stebuklais vadinami – Plitvicų ežerai.

Netrūksta Kroatijoje ir smėlėtų paplūdimių, ir pasakiško grožio salų. Įdomu tai, kad Kroatija vadinama tūkstančio salų šalimi. Suskaičiuojama, jog Adrijos jūros pakrantė nusėta maždaug pusantro tūkstančio salų ir salelių, kas gniaužia kvapą ir užmena mįslę: kaip suspėti visas aplankyti? Savaime suprantama, jog vienos kelionės metu tikrai nepavyks pamatyti visų Kroatijos salų, tačiau į lankytinų salų sąrašą verta įtraukti: Krkos, Rabo, Creso, Bračo, Korčulos, Pago, Mleto, Hvaro salas. Aplankius šias salas, nepamirštami įspūdžiai ir vaizdai – garantuoti.

Malonu ir saugu keliauti
Kroatų tauta – labai svetinga. Tačiau reikia žinoti, jog šios tautos mentalitetas yra įvairialypis. Istorija lėmė tai, jog skirtingą kroatų būdą formavo įvairių tautų įtaka – austrai, vengrai, italai, negalima pamiršti ir slaviškos prigimties. Tad lankantis skirtinguose Kroatijos miestuose bei vietovėse susiduriama su tam tikrais kultūriniais skirtumais, skirtingu požiūriu, skirtingomis bendravimo ypatybėmis. Vis dėlto susipažinus su kroatų kultūra po šalį yra malonu ir saugu keliauti:

· Kalba. Gera žinia ta, jog atvykus į Kroatiją beveik visur susikalbėsite angliškai. Įdomu, jog šioje šalyje anglų kalbą moka net ir didesniuose miestuose gyvenantys senjorai, tad nuvykus į Kroatiją galite drąsiai naudoti savo anglų kalbos žinias. Na, o jei išmoksite keletą kroatų kalbos žodžių, vietiniai tai tikrai įvertins. Pasitreniruokite: Sveiki – Bok, Ačiū – Hvala, Atsiprašau – Oprostite, Kaip sekasi – Kako si?

· Požiūris. Kroatai – mandagūs, geraširdžiai žmonės. Turistai šioje šalyje priimami svetingai, su malonumu aprodomos apylinkės, lankytinos vietos. Pokalbių temos, kurios yra itin jautrios ir kurių nereikėtų liesti kalbant su vietiniais – vykęs serbų-kroatų karas, Antrojo pasaulinio karo holokaustas. Be to, labai svarbu įsiminti, kad kroatai itin vertina savo nepriklausomybę.

· Saugumas. Akcentuojama, kad Kroatija – saugi šalis. Čia nusikalstamumo lygis – žemas, todėl dažnai pabrėžiama, kad Kroatija yra viena saugiausių šalių poilsiui. Žinoma, atostogaujant šioje šalyje visiškai budrumo prarasti nereikėtų. Rūpinkitės savo ir savo asmeninių daiktų saugumu visos kelionės metu.

Lankytinų vietų sąraše – senoviniai miestai
Senoviniai Kroatijos miestai – šios šalies vizitinė kortelė. Todėl daugybė turistų iš įvairių pasaulio šalių plūsta į Kroatijos miestus, norėdami prisiliesti prie praeities ir savo akimis pamatyti architektūros stebuklus. Ką verta aplankyti viešint Kroatijoje?

· Dubrovnikas. Atostogaujant Kroatijoje būtinai užsukite į legendinį, miestu muziejumi vadinamą Dubrovniką. Didžiąją dalį šio įspūdingo miesto užima viduramžių architektūra, kuri per paskutinius 3–4 amžius beveik nepasikeitė. Būtent dėl šios priežasties Dubrovniko senamiestis yra saugomas UNESCO. Įstabaus grožio senamiestyje, apsuptame gynybine siena, jus pasitiks siauros gatvelės, išskirtinės bažnyčios, rūmai, paslaptimis apgaubti akmeniniai namai.

· Diokletiano rūmai. Dar vienas UNESCO saugomas objektas – Diokletiano rūmai, esantys garsiajame Splite. Verta žinoti, kad šie rūmai yra laikomi vienais įspūdingiausių bei geriausiai išsilaikiusių romėnų rūmų ne tik Kroatijoje, bet ir visame pasaulyje. Įdomu tai, kad šiandien Diokletiano rūmai yra tapę Splito senamiesčiu. Rūmuose gausu parduotuvių, kavinių, restoranų, tad ši vieta laikoma ypatinga praeities ir dabarties sankirta.

· Trogiras. Kroatijos Dalmatijos pakrantėje įsikūręs Trogiro miestas taip pat įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šis miestas garsėja įspūdingu senamiesčiu, kuriam daugiau nei 2000 metų. Kiekvienas Trogiro kampelis žavi savo architektūra – siauros gatvelės, išskirtiniai namai, bažnyčios, rūmai. Miesto įžymybė – Šv. Lauryno katedra, iš kurios atsiveria nuostabūs panoraminiai Trogiro vaizdai.

· Rovinis. Didingą praeities dvelksmą pajusite atvykę ir į Rovinį. Rovinis laikomas vienu gražiausių bei vaizdingiausių Kroatijos miestų, kuris daugeliui čia apsilankiusių primena paslaptingąją Veneciją. Klajodami po Rovinį būkite atsargūs, nes siauros, užburiančio grožio gatvelės gali susukti galvą, tad nepasiklyskite praeities labirintuose.

Kokių tradicinių valgių paragauti?
Maistas – kroatų pasididžiavimas. Verta pastebėti, kad kroatų virtuvė yra labai turtinga ir įvairi – nuo šviežių jūros gėrybių iki mėsos patiekalų. Tačiau išskiriama keletas tradicinių valgių, kuriuos nuvykus į Kroatiją būtina įtraukti į savo meniu:

· Peka. Sotus ir gardus kroatų patiekalas peka sulaukia ypatingai daug pagyrų. Tai yra mėsos ir bulvių patiekalas, kuris kepamas net apie 3–4 valandas. Pagrindiniai ingredientai – stambiai supjaustytos bulvės, didžiuliai avienos, veršienos arba kiaulienos gabalai, įvairios daržovės. Dėl lėto kepimo šis patiekalas pamalonina gardžiu skoniu ir tikrai nepalieka alkanų.

· Buzara. Neabejingus jūros gėrybėms sužavės buzara. Tai – krevetės, kepamos pomidorų ir svogūnų padaže bei pagardinamos įvairiomis žolelėmis.

· Paški Sir. Esate gurmanai ir mėgstate ragauti skirtingus sūrius? Tuomet viešint Kroatijoje būtinai paragaukite Paški Sir sūrio, dar kitaip vadinamo Pago sūriu. Šis išskirtinio skonio kietasis sūris tiesiog tirpsta burnoje ir yra unikalus tuo, jog jo gamybai naudojamas avių pienas, o brandinimas užtrunka mažiausiai metus.

· Pršut. Gurmanus taip pat maloniai nustebins Pršut – plonai pjaustytas ir vytintas kumpis, pasižymintis ypatingu skoniu. Pršut dažnai patiekiamas su Paški Sir sūriu, tad išties verta pasimėgauti šiuo užkandžių deriniu.

· Vynas. Kas nėra girdėjęs apie Kroatijos vyną? Čia vyndariai gamina išskirtinio skonio, natūralius vynus, kurie eksportuojami į visą pasaulį. Tad viešint Kroatijoje yra puiki galimybė pasilepinti išties geru, daugybės pagyrų nusipelniusiu vynu.

Kada keliauti?
Ar žinojote, kad Kroatijos pakrantėse skaičiuojama daugiausiai saulėtų valandų Europoje? Suskaičiuota, kad saulė šioje šalyje šviečia net apie 2600 valandų per metus. Saulėtos dienos, šiluma ir, žinoma, bet kuriuo metų laiku nuostabaus grožio gamta traukia į Kroatiją turistus iš viso pasaulio. Vis dėlto reikia atsižvelgti į tai, jog Kroatijos klimatą lemia metų laikai:

· Ieškantys malonios, bet nevarginančia šilumos į Kroatiją turėtų vykti gegužės ir rugsėjo mėnesiais. Tokiu metu vidutinė oro temperatūra siekia apie 18–25°C šilumos, tad galima pasimėgauti maudynėmis, saulės voniomis ir aplankyti bei pamatyti gražiausias Kroatijos vietas.

· Liepos–rugpjūčio mėnesiais į Kroatiją atvyksta labai daug turistų, išsiilgusių kaitrių saulės spindulių. Tačiau reikia žinoti, kad vasarą Kroatijoje oro temperatūra gali įkaisti net iki 35 laipsnių karščio. Todėl atostogauti Kroatijoje vasaros mėnesiais rekomenduojama karščio bei vandens pramogų mėgėjams.

· Žiemos Kroatijoje dažniausiai būna švelnios – oro temperatūra retai nukrenta žemiau 0°C laipsnių. Šaltesnis klimatas vyrauja šalies kalnų regionuose, ten sniegas išsilaiko iki pat pavasario, kartais kyla smarkios pūgos. Akcentuotina, kad žiemą Kroatijos kalnų regionai itin vilioja slidininkus.

Kaip suplanuoti turiningą laiką Kroatijoje?
Kroatija – nuostabaus grožio gamtos šalis, kviečianti aplankyti didingus kalnus, skaidrius ežerus, smėlėtus paplūdimius, paslaptingas salas, istorinius miestus. Tačiau reikia atminti, kad kiekvienas Kroatijos regionas turi, ką parodyti, kuo nustebinti, kuo pavaišinti. Todėl prieš vykstant į šią šalį rekomenduojama susidaryti detalų kelionės planą, atsižvelgiant į savo norus bei poreikius.

Nežinote nuo ko pradėti? Kokius lankytinus objektus įtraukti? Į kokį šalies regioną keliauti? Explorink.lt komanda pasirūpins turiningu bei įsimintinu laiku Kroatijoje. Detaliai suplanuosime kelionę į Kroatiją atsižvelgę į visus jūsų pageidavimus. Jums tik liks pasimėgauti, atrasti, patirti, paragauti!

Kroatija miestas prie jūros
Kroatija miestas prie jūros