Pažintis su Austrija – pamatyk, paragauk, atrask!

Planuojate aplankyti Austriją? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką vertą paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

ŠALYS

8/10/20239 min read

Halštatas kalnuose ežeras
Halštatas kalnuose ežeras

Austrija – kelionių kryptis, kurią kasmet renkasi milijonai turistai iš viso pasaulio. Tai visai nestebina žinant, jog Austrija yra šalis, trykštanti kalnų ežerais, išsiskirianti nuostabiais kalnais, moderniais ir istoriniais miestais, žavingais kaimais, grynu oru ir kviečianti pasimėgauti slidinėjimo sportu.

Planuojate aplankyti šią šalį? Tuomet pirmiausia susipažinkite su jos geografija, kultūra, maistu, architektūra tam, kad žinotumėte, ko galite tikėtis, ką galite išvysti, ką vertą paragauti ir kokie atradimai gali nustebinti.

Užburiančios Alpės ir ypatingo grožio ežerai

Austrija yra centrinėje Europos dalyje ir ribojasi su 8 kaimynėmis – Vokietija, Čekija, Italija, Vengrija, Slovakija, Slovėnija, Šveicarija, Lichtenšteinu. Nors Austrija nėra didelė šalis, tačiau išsiskiria didinga gamta – žaliuojančiais miškais, tyvuliuojančiais ežerais, garsiosiomis Alpėmis. Tad atvykus į šią šalį pasitinka vienas už kitą gražesni gamtos vaizdai. Ką reikia žinoti apie Austrijos kraštovaizdį?

· Alpės. Įdomu tai, kad net 62% Austrijos užima Alpės. Į Austrijos Alpes turistai iš viso pasaulio keliauja ištisus metus. Žiemą snieguotos Alpių viršūnės traukia kalnų slidinėjimo entuziastus. Šiltuoju metų laiku, kuomet žydi Alpių pievos, žaliuoja miškai, Alpėse gausu turistų, norinčių pasimėgauti aktyvia veikla ir ieškančių atpalaiduojančio poilsio įspūdingame gamtos prieglobstyje.

· Nacionaliniai parkai. Austrija – miškinga kalnų šalis, tad čia gausu gražiausių nacionalinių parkų. Nacionaliniai parkai, kuriuos verta aplankyti: Nockberge nacionalinis parkas, kuriame žydi išskirtinio dydžio gėlės ir augalai, Gesause nacionalinis parkas, įkurtas kalnuotoje vietovėje, Kalkalpen nacionalinis parkas, kur turistai gali išvysti gyvulių ganyklas, kroklius bei šaltinius.

· Ežerai. Išsiilgusius maudynių malonumų bei norinčių pasimėgauti įvairiu vandens sportu vilioja Austrijos ežerai, kurie garsėja ypatingu grožiu. Vienas įspūdingiausių – Achensee ežeras, išsiskiriantis smaragdo žalumo vandeniu, apsuptas vaizdingų kalnų ir vešlių pievų. Dar vienas populiarus Austrijos ežeras – Grüner See, vadinamas Žaliuoju ežeru dėl ryškiai žalios spalvos. Neįprasto Žaliojo ežero paslaptis ta, kad pavasarį kalnuose tirpstant sniegui, jis prisipildo tirpstančio vandens, tad tinkamiausias metas aplankyti šį ežerą yra pavasaris, kuomet galima išvysti užburiantį ežero grožį ir pasimėgauti ypatinga pramoga – nardymu su vietiniu gidu.

Įspūdingasis Krimlis

Austrijoje gausu unikalių gamtos stebuklų. Vienas iš jų – Krimlio krioklys. Krimlis – didžiausias Europoje krioklys, patenkantis į didžiausių pasaulio krioklių aštuonetą. Šio įspūdingo krioklio aukštis siekia net 380 metrų! Pasigrožėti Krimlio didybe turistai iš viso pasaulio plūsta tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metu. Pasižvalgykime:

· Krimlio krioklys įsikūręs didžiausiame Austrijos nacionaliniame parke (Aukštutinio Tauerno nacionalinis parkas). Žaliuojantys miškai, taurusis elnias ir kilnusis erelis yra keli parko gyventojai, kuriuos galite sutikti keliaujant prie didžiausio krioklio Europoje.

· Parke yra nutiestas 4 km ilgio pėsčiųjų takas į krioklio viršų – prie Salzach upės ištakų. Kelionė šiuo taku – viena įsimintiniausių.

· Peizažas aplink krioklį ypač ryškus pavasarį, kai nutirpsta sniegas ir kai nuostabi gamta bunda iš žiemos miego.

· Žiemą krioklys sustingsta, tad kalnų šlaitai virš Krimlio kaimo tampa tikru slidininkų rojumi.

Tituluojama svajonių šalimi

Austrija labai dažnai apibūdinama kaip svajonių šalis. Svajonių šalies titulas priskiriamas ne tik dėl įspūdingo kraštovaizdžio, modernių miestų, didingų Alpių, bet ir dėl aukšto gyvenimo lygio, gero išsilavinimo, stabilios ekonomikos. Tad susipažinkite iš arčiau su svajonių šalies kultūra:

· Kalba. Oficiali Austrijos kalba yra vokiečių, kuria kalba 88,6 % šalies gyventojų. Tačiau nenustebkite, jei Austrijoje prakalbus vokiškai, liksite nesuprasti. Reikia žinoti, kad Austrijos vokiečių kalba skiriasi nuo vokiečių, kuria kalbama Vokietijoje. Nutinka taip, kad austrai ir vokiečiai, vartodami tarmiškus žodžius, vieni kitų nesupranta. Nesijaudinkite, didžiuosiuose Austrijos miestuose puikiai susišnekėsite angliškai, tad bendravimo kliūčių nekils.

· Tradicijos. Viešint Austrijoje svarbu žinoti apie „namų tradiciją“. Kai būsite pakviesti į svečius, būtinai įteikite šeimininkams nedidelę dovanėlę. Tai gali būti gėlių puokštė, skanėstas prie arbatos. Bendraudami neužduokite pernelyg asmeniškų klausimų apie šeimyninę padėtį, uždarbį.

· Slidinėjimas. Kokie slidinėjimo entuziastai nėra girdėję ar pabuvoję garsiose Austrijos Alpėse? Žinant, jog Austrija yra kalnų šalis nestebina, kad slidinėjimas yra itin populiarus ir mėgstamas Austrijos sportas. Įdomu tai, kad Austrijoje vaikai nuo pat mažens mokosi slidinėti. Tad keliaujant į Austriją slidžių palikti namuose – nevalia.

· Įpročiai. Atvykus į Austriją nenustebkite pamatę, jog visur yra valgoma duona. Ant kiekvieno kampo rasite kepyklėlę ar konditerijos parduotuvę. Duonos ir kitų kepinių rūšių labai daug, o visur sklindantis šviežių kepinių kvapas tiesiog gundo jų paragauti.

· Šventės. Austrams šventės yra labai svarbios, ypač religinės. Svarbu žinoti, jog per Kalėdas tris dienas šalyje niekas nedirba, net vaistinės. Tad atvykus į Austriją šventiniu laikotarpiu išlieka didelė tikimybė, jog jus pasitiks ištuštėjusios gatvės ir tamsios parduotuvių vitrinos. Naujieji metai Austrijoje švenčiami triukšmingai, didelėse kompanijose, tad šurmulys tiek į gatves, tiek į parduotuves sugrįžta.

Traukos taškas – Viena

Austrijoje gausybė lankytinų vietų bei miestų, bet vienas populiariausių traukos taškų, be abejo, yra Viena. Viena – garsioji Austrijos sostinė, dažnai vadinama „Svajonių miestu“ ir „Muzikos miestu“. Kasmet į Vieną plūsta daugybė turistų, norinčių pamatyti išskirtines vietas, unikalius muziejus, lankytinus objektus. Tikriausiai visiems gerai žinoma, jog Vienoje dirbo, tokie garsūs kompozitoriai kaip Volfgangas Amadėjus Mocartas, Josephas Haydnas, Liudvikas van Bethovenas. Bet ar žinojote, kad kasmet Vienoje vyksta daugiau nei 450 pokylių? Atskleiskime daugiau įdomių faktų apie Vieną:

· Viena siūlo geriausią gyvenimo kokybę pasaulyje.

· Vienos senamiestis įrašytas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

· Vienoje veikia seniausias zoologijos sodas pasaulyje, kuriame yra daugiau nei 700 rūšių gyvūnų.

· Vienoje veikia seniausias apžvalgos ratas pasaulyje – „Wiener Riesenrad“, iš kurio atsiveria įspūdinga Vienos panorama.

· Kruasanų gimtinė – Viena. Prancūzijai, o vėliau ir visam pasauliui garsieji kruasanai buvo pristatyti tuomet, kai Marija Antuanetė ištekėjo už karaliaus Liudviko XVI.

· Vienos miestas yra pasidalinęs į dvi dalis – senąją ir naująją.

· Viena žinoma kaip Vyno miestas. Visame pasaulyje nėra kito miesto, kuriame būtų daugiau vynuogynų nei 1700 akrų, kuriais gali pasigirti Austrijos sostinė.

· Vienos muziejų kvartalas yra didžiausias ir įspūdingiausias muziejų kompleksas Europoje.

· Vienoje yra daugiau nei 1000 geriamųjų fontanų.

Naudingi patarimai keliaujantiems į Vieną

Nors kartą gyvenime aplankyti Austrijos sostinę Vieną – neįkainojama patirtis. Šiame mieste sklandanti romantiška aura tiesiog užburia, o ką pamatyti, kuo susižavėti ir kur nusifotografuoti yra kiekviename žingsnyje. Planuojate kelionę į Vieną? Šie naudingi patarimai jums tikrai pravers:

· Į Vieną iš Vilniaus yra vykdomi tiesioginiai, patogūs skrydžiai, trunkantys mažiau nei 2 valandas, tad tai puikus miestas trumpai ir įsimintinai išvykai.

· Atvykus į Vieną iš oro uosto yra itin lengva ir greita nusigauti į miesto centrą. Rekomenduojame keliauti traukiniu, nes tokia kelionė bus kur kas pigesnė ir turbūt greitesnis nei keliaujant taksi.

· Kelionės viešuoju transportu Vienoje yra nebrangios. Galite įsigyti vienkartinį bilietą, kuris suaugusiam kainuoja apie 2 eurus. Jei Vienoje planuojate praleisti daugiau laiko, rekomenduojame įsigyti kelionės korteles ilgesniam ar neribotam naudojimui.

· Planuojant aplankyti daug lankytinų Vienos vietų rekomenduojame įsigyti „Vienna Pass“ kortelę. Tai 48 arba 72 valandas galiojanti kortelė, suteikianti net 210 nuolaidų muziejų, parduotuvių, restoranų lankymui ir nemokamą naudojimąsi viešuoju transportu.

· Visoje Austrijoje vietinė valiuta yra eurai. Daugelyje parduotuvių, maitinimo įstaigų galima atsiskaityti banko kortelėmis. Tačiau verta su savimi turėti ir grynųjų, ypatingai lankantis mažesnėse kavinukėse ar restoranuose.

· Norint patekti į tam tikrą restoraną rekomenduojame vietas rezervuoti iš anksto. Neatlikus išankstinės rezervacijos išlieka didelė tikimybė, jog papietauti ar pavakarieniauti norimoje vietoje nepavyks.

· Jei norite išvengti daugybės turistų, geriausias laikas apsilankyti Vienoje yra balandžio –gegužės mėnesiai arba rugsėjo–spalio mėnesiai. Šiais mėnesiais jus pasitiks ne tik žavinga Viena, bet ir malonus, pažinčiai su miestu tinkamas oras.

Ko paragauti viešint Austrijoje?

Austrijos maistas – neatskiriama šios šalies kultūros dalis. Todėl keliaujant po Austriją svarbu nepraleisti galimybės susipažinti su tradicine virtuve, kuri įtiks tiek ieškantiems sočių patiekalų, tiek saldumynų gerbėjams. Ko paragauti Austrijoje? Rekomenduojame į meniu įtraukti šiuos valgius:

· Wiener Schnitzel. Vienos šnicelis yra vienas žinomiausių Austrijos virtuvės patiekalų. Tradicinis Vienos šnicelis gaminamas iš plonai muštos veršienos, apvoliojamas kiaušinių, miltų ir džiūvėsių plakinyje ir yra kepamas riebaluose. Patiekiamas su žaliomis, agurkų, bulvių salotomis arba virtomis bulvėmis, apibarstytomis smulkintomis petražolėmis.

· Dešrelės. Viešint Austrijoje nepraeikite pro užkandžių kioskelį, kur galėsite nusipirkti ir paragauti garsiųjų dešrainių. Dešrainių kioskuose pasitiks platus pasirinkimas, įtiksiantis visų skoniams: nuo frankfurto dešrelių su saldžiomis ar aštriomis garstyčiomis bei krienų padažu, Käsekrainer dešrų, prikimštų sūrio, kvepiančių rūkytų Debreziner dešrelių su paprika iki Burenwurst pjaustytų dešrelių.

· Tafelspitz. Dar vienas mėsos patiekalas, kurį verta paragauti viešint Austrijoje –Tafelspitz. Tai ypatingai minkštai virta jautiena su sultiniu. Paprastas ir labai sotus patiekalas dažniausiai nepalieka abejingų.

· Knödel. Virtinukų mėgėjų skrandžius pamalonins iš duonos trupinių gaminami virtinukai – Knödel. Šie virtinukai gali būti saldūs arba sūrus, tad įtiks visų skoniams.

· Štrudelis. Kas nėra girdėjęs apie garsųjį austrišką obuolių štrudelį? Norint pajusti tikrąjį austriško štrudelio skonį rekomenduojame jį valgyti šiltą.

· Sacher tortas. Smaližiai į savo meniu būtinai turėtų įtraukti garsųjį Sacher tortą, laikomą vienu iš austrų virtuvės simboliu. Tai – purus šokoladinis tortas su abrikosų uogiene ir šokolado glazūra. Patiekiant šį skanėstą, jis papuošiamas nesaldžia plakta grietinėle.

Kada keliauti pailsėti, patyrinėti, slidinėti?

Keliaujant į Austriją daugelį domina ten vyraujantys orai. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Austrijos klimatas yra labai permainingas ir drėgnas. Tad atsižvelgus į kelionės poreikius reikia žinoti, kokiais mėnesiais palankiausia aplankyti Austriją tam, kad mėgautumėtės jums geriausiu oru:

· Poilsiui. Vasaros Austrijoje – maloniai šiltos ir saulėtos. Vasaros mėnesiais oro temperatūra dažniausiai pakyla iki +25 laipsnių šilumos. Tad vasara puikus metas atsipalaiduoti ir pailsėti prie nuostabių Austrijos ežerų, pasigrožėti Alpių kraštovaizdiu. Šilčiausi vasaros mėnesiai Austrijoje – liepa ir rugpjūtis. Atvykus į Austriją šiuo metu ne tik pasidžiaugsite maudynių malonumais, puikiu poilsiu, bet ir tikrai įdegsite.

· Tyrinėjimui. Norintiems patyrinėti gražiąją Austriją, aplankyti žavingus miestus, leistis į žygius, kopti į kalnus ar užsiimti kita aktyvia veikla į Austriją rekomenduojama vykti balandžio – birželio ir rugsėjo mėnesiais. Tuomet vyrauja maloni šiluma, šalyje ne per karšta ir iškrenta mažiausiai kritulių, tad neprireiks skleisti skėčių.

· Slidinėjimui. Austrija neatsiejama nuo slidinėjimo. Reikia žinoti, kad slidinėjimo sezonas Austrijoje dažniausiai prasideda gruodžio mėnesį ir trunka iki kovo, tačiau aukštesniuose regionuose slidinėjimo sezonas gali tęstis net iki gegužės pabaigos, kas itin džiugina slidinėjimo entuziastus.

Į Alpes ne tik žiemą?

Kalbant apie žavingąją Austriją ir užburiančias Alpes svarbu akcentuoti, jog didingi kalnai visu savo grožiu atsiskleidžia ne žiemą, o šiltuoju metų laiku. Tuomet kalnai ir visa gamta trykšta spalvomis, tyvuliuoja skaidrūs ežerai, kalnų nameliai yra atviri turistams, o laukinė gamta pabunda iš žiemos snaudulio. Ką šiltuoju metų laiku nuveikti Austrijos Alpėse?

· Aktyvios pramogos. Šiltuoju metų laiku Austrijos Alpėse tikrai nepritrūks aktyvios veiklos. Žygiai nuostabios gamtos prieglobstyje, pasivažinėjimas kalnų dviračiais, jodinėjimas, sklandymas parasparniais, kopimas į kalnus ir daugelis kitų aktyvių veiklų žada gausybę nepamirštamų nuotykių.

· Daugiau nei 300 ežerų. Austrijos Alpėse tyvuliuoja daugiau nei 300 ežerų, o tai suteikia galimybę pasimėgauti itin maloniomis pramogomis – maudynėmis, plaukimu vandens slidėmis, burlente.

Ieškant ne tik įdomių veiklų, bet ir malonios oro temperatūros Austrijos Alpes derėtų aplankyti birželio – rugsėjo mėnesiais, kuomet vidutinė temperatūra siekia apie 25 laipsnius. Šiais mėnesiai jus pasitiks ir maloni šiluma, ir giedras dangus, ir gaivus oras.

Kaip suplanuoti turiningą laiką Austrijoje?

Austrija – ta šalis, kur galima labai daug ką pamatyti, atrasti, patirti, paragauti... Tačiau norint geriausiai pažinti šią šalį ir pasimėgauti kiekviena kelionės akimirka rekomenduojame Austriją explorinti automobiliu ir tokiai kelionei skirti apie 15 dienų, tuomet netrūks nei įspūdžių, nei nuotykių. Kodėl verta į Austriją keliauti automobiliu?

· Keliaudami automobiliu turėsite visišką laisvę, kada tik panorėję galėsite stabtelėti ir nusifotografuoti. Svarbu, kad atminties kortelėje turėtumėte pakankamai vietos nuostabiems vaizdams įamžinti.

· Keliaujant automobiliu pamatysite ir aplankysite gražiausias Austrijos vietas – išskirtinius miestus, kaimelius, gamtos stebuklus.

· Kelionė automobiliu leis atrasti nuostabų kraštovaizdį ir geriau pažinti kerinčią Austriją.

Nežinote, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę? Kokius lankytinus objektus įtraukti? Kokius miestus bei vietas aplankyti? Kokiomis pramogomis pasimėgauti? Explorink.lt komanda pasirūpins turiningu bei įsimintinu laiku Austrijoje. Detaliai suplanuosime kelionę į Austriją atsižvelgę į visus jūsų pageidavimus. Taip pat turime ir jau paruoštų kelionės planų į šią šalį. Jums tik liks pasimėgauti, atrasti, patirti, paragauti!

Kalnai Austrija ežeras
Kalnai Austrija ežeras
Viena ką pamatyti
Viena ką pamatyti